Wejdź na stronę główną

Zalety ACSI Eurocampings

  • Ponad 9.400 kempingów w 33 krajach Coroczna inspekcja ACSI

  • Bezpieczna i łatwa rezerwacja Stanowiska kempingowe i obiekty do wynajęcia

  • Ponad 250 opcji filtrowania Ponad 300.000 wiarygodnych ocen kempingów

Kempingi w przepięknej Czarnogórze

Czarnogóra jest również zwana krainą czarnych gór. Ten niewielki kraj położony na Bałkanach coraz częściej podbija serca podróżników. Jego naturalne piękno, urok i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to najlepsze miejsce na wakacje na kempingu. Ponadto kraj ten jest wciąż nieodkryty przez masową turystykę, co oznacza, że w wielu miejscach nadal można doświadczyć autentycznej Czarnogóry. Krótko mówiąc, jeżeli szukasz pięknej przyrody i spokoju, warto rozważyć kemping w Czarnogórze!

Mały kraj ze wspaniałą przyrodą

Skaliste góry, zielone doliny i czyste, błękitne jeziora: Czarnogóra sprawia, że serca miłośników przyrody biją szybciej. Ponadto kraj ten leży nad Morzem Adriatyckim, z 300-kilometrowym odcinkiem wybrzeża charakteryzującym się długimi piaszczystymi plażami i imponującymi formacjami skalnymi.

Pomimo niewielkich rozmiarów kraju krajobraz jest bardzo zróżnicowany. Park Narodowy Durmitor jest jedną z głównych atrakcji Czarnogóry. Nie bez powodu park ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli szukasz odskoczni od biwakowania, jest to świetne miejsce do odwiedzenia.

Kemping w przystępnych cenach

Kolejną zaletą braku masowej turystyki w Czarnogórze - oprócz spokoju i autentyczności - jest niskobudżetowy pobyt. W porównaniu z innymi europejskimi krajami Czarnogóra jest pod wieloma względami znacznie tańsza, z niedrogimi kempingami oferującymi dobre udogodnienia. Zwłaszcza na wybrzeżu kempingi mają świetne restauracje jako główne źródło dochodu, gdzie można delektować się lokalnymi potrawami po przystępnej cenie. Poza tym za transport publiczny i atrakcje w Czarnogórze płaci się niewiele.

Ślady historii

Czarnogóra ma bogatą kulturę i historię, ukształtowaną przez różne narody. Obecnie nadal odczuwalne są tam wpływy kulturowe sąsiednich krajów: Chorwacji, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Albanii.

Pierwszymi mieszkańcami tego obszaru byli Ilirowie, którzy żyli w latach 650-135 p.n.e. To indoeuropejskie imperium pozostawiło po sobie kilka osad, których ruiny można zwiedzać do dziś.

Później, pod panowaniem rzymskim, zbudowano teatry, świątynie i fortece. W VI i VII wieku przybyły ludy słowiańskie i wywarły trwały wpływ na język i kulturę. W średniowieczu to właśnie Wenecjanie zdominowali obszary przybrzeżne.

Ich architektura i fortece są nadal widoczne w miejscach, takich jak Kotor i Perast. Czasy, gdy Czarnogóra była częścią Imperium Osmańskiego, również pozostawiły ślady. Nadal można podziwiać meczety i mosty z tamtej epoki.

Potrawy kuchni czarnogórskiej

Podczas wakacji zechcesz pewnie także skosztować tego, co czyni ten kraj tak wyjątkowym. Czarnogóra ma zróżnicowaną historię, dlatego oferuje kuchnię, która jest mieszanką różnych wpływów:

  • Jednym z najpopularniejszych dań jest ćevapi: przyprawione roladki mięsne często podawane ze świeżym chlebem, cebulą i kremowym serem o nazwie kajmak.
  • Inną specjalnością jest burek, pikantny placek z nadzieniem mięsny, serowym lub warzywnym.
  • Miłośnicy ryb będą zachwyceni adriatyckimi owocami morza, takimi jak crni rižot. Jest to czarne risotto zabarwione atramentem z kałamarnicy.
  • A dla tych, którzy lubią słodycze, polecamy priganice, małe, puszyste kulki z ciasta posypane cukrem lub miodem, często podawane podczas świąt.

Wskazówki praktyczne

Zastanawiasz się, jakie języki są używane w Czarnogórze? Językiem urzędowym jest czarnogórski, który jest bardzo podobny do serbskiego lub chorwackiego. W regionach przybrzeżnych zwykle mówi się również po angielsku lub po niemiecku. Na obszarach wiejskich Google Translate pomaga w radzeniu sobie z barierami językowymi. Sieć komórkowa jest doskonała; za niewielką opłatą otrzymasz kartę SIM z nieograniczonym dostępem do Internetu.

Pakując się na wakacje na kempingu, warto wziąć pod uwagę zmieniającą się pogodę. Lato jest gorące i słoneczne, ale szczególnie w górach w nocy może się ochłodzić. Upewnij się, że masz przy sobie zarówno lekką odzież na dzień, jak i cieplejsze warstwy na wieczory.

Zarezerwuj miejsce na kempingu

Kempingi w Czarnogórze oferują możliwość poznania naturalnego piękna, bogatej historii i lokalnej kultury tego kraju w atrakcyjnej cenie. Jeśli więc szukasz pełnego przygód miejsca na wakacje z odrobiną nieodkrytego uroku, zdecydowanie rozważ rezerwację kempingu w Czarnogórze. Jest to sposób na korzystanie z piękna, jakie ma do zaoferowania ten bałkański kraj.

Ważne informacje dotyczące podróży do Czarnogóry

Benzyna (Euro super 95, Bezolovni 95, 95 bezołowiowa i Euro super 98, Bezolovni 98) jest łatwo dostępna, podobnie jak olej napędowy (Eurodizel). LPG jest dostępny na niektórych stacjach benzynowych, głównie EKO firmy Jugopetrol. Do tankowania LPG używane jest złącze włoskie (dish). Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele stacji benzynowych. W głębi lądu jest ich znacznie mniej. Większość stacji benzynowych jest otwarta od 8 rano do 20 wieczorem, natomiast te przy autostradach są często otwarte przez całą dobę. Pompę często obsługuje personel serwisowy. Dozwolone jest wwiezienie małego zapasowego baku bez podatku.

Liczba punktów ładowania jest ograniczona. Znajdują się one głównie przy hotelach.

Większość górskich dróg jest wąska, z wieloma zakrętami, a niektóre odcinki są strome. Zimą górskie drogi mogą być niebezpieczne z powodu opadów śniegu i marznącego deszczu.

W Czarnogórze główne drogi i autostrady są zazwyczaj w dobrym stanie, zwłaszcza w obszarach miejskich i turystycznych. W regionach górskich i odległych drogi mogą być jednak węższe i gorzej utrzymane, stanowiąc wyzwanie w sezonie w związku z opadami śniegu i gołoledzią, szczególnie w miesiącach zimowych. Korki mogą stanowić problem w miastach i miejscach turystycznych.

Istnieje jedno połączenie promowe między Włochami a Czarnogórą: z Bari do Baru, głównego miasta portowego.

Światła mijania (lub światła do jazdy dziennej) są obowiązkowe w ciągu dnia. Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo ma ruch z prawej strony, chyba że znaki drogowe wskazują inaczej. Na obszarach zabudowanych pierwszeństwo mają autobusy wyjeżdżające z przystanku. Ruch na rondzie ma pierwszeństwo, jeśli wskazują na to znaki drogowe. Na drogach górskich ruch wznoszący ma pierwszeństwo przed ruchem opadającym. Dzieciom poniżej 12 roku życia nie wolno siedzieć na przednim siedzeniu. Dzieci w wieku do 3 lat mogą siedzieć na przednim siedzeniu, ale w foteliku dziecięcym i z wyłączoną poduszką powietrzną. Dzieci poniżej 5 roku życia mogą być przewożone wyłącznie w foteliku dziecięcym. Policja często przeprowadza kontrole, zaleca się zatem przestrzeganie zalecanej prędkości.

Gdy sygnalizacja świetlna zmienia się z koloru zielonego na pomarańczowy, najpierw zaczyna migać. Kierowcy mogą korzystać wyłącznie z zestawów głośnomówiących. Jeśli do autobusu szkolnego wsiadają lub wysiadają dzieci, nie należy przejeżdżać obok nich. Zdecydowanie odradza się jazdę po zmroku. Większość dróg jest wówczas nieoświetlona. Jedynie ważne, główne drogi są oświetlone. Światła uliczne również regularnie ulegają awarii.

Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy w samochodzie. Podczas holowania przyczepy kempingowej lub przyczepy obowiązkowe są nawet dwa trójkąty ostrzegawcze. Obowiązkowe jest również posiadanie w samochodzie kamizelki bezpieczeństwa i apteczki pierwszej pomocy. Zaleca się posiadanie w samochodzie koła zapasowego i sprzętu do jego wymiany, a także zapasowych świateł i linki holowniczej.

Samochód kempingowy lub samochód z przyczepą kempingową może mieć maksymalnie 4 metry wysokości, 2,50 metra szerokości i 18,75 metrów długości (sama przyczepa kempingowa może mieć maksymalnie 12 metrów długości).

Kask rowerowy jest obowiązkowy. Dzieci w wieku do 8 lat mogą jeździć w specjalnym foteliku rowerowym z tyłu roweru i muszą nosić kask. Jadąc na rowerze, nie wolno nosić słuchawek. Poza obszarami zabudowanymi, w ciemności i przy słabej widoczności obowiązkowe jest noszenie kamizelki odblaskowej. Zabrania się jazdy rowerem obok siebie.

Między miejscowością Pordgorica a Matesevo znajduje się płatna droga. Opłaty są również pobierane za przejazd tunelem Sozina między Podgoricą a Barem.

Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić co najmniej 50 metrów za samochodem. Na autostradach holowanie jest dozwolone do następnego zjazdu. Samochód holujący musi umieścić trójkąt ostrzegawczy z przodu, a samochód holowany - z tyłu. Oba samochody muszą mieć migające światła awaryjne. W przypadku awarii należy zadzwonić pod numer alarmowy ubezpieczyc iela pomocy drogowej.

Czarnogóra to kraj dla poszukiwaczy przygód. Turyści mogą tam biwakować w staroświecki sposób na małych kempingach, gdzie zostaną ciepło przyjęci. Lokalna ludność jest przyjazna i gościnna. Kempingi coraz częściej skupiają się na turystach z zagranicy. Należy pamiętać, że poziom udogodnień jest niższy niż w głównych krajach kempingowych. Bezpłatne biwakowanie poza kempingami jest zabronione.

Należy chronić się przed kleszczami, ponieważ mogą one przenosić choroby. Unikać kontaktu ze ssakami ze względu na ryzyko wścieklizny. Zaleca się spożywanie wyłącznie owoców obranych przez siebie oraz dobrze ugotowanego mięsa i ryb. Na stacjach benzynowych można kupić kartę SIM do Internetu na miesiąc. Jest to tani sposób na korzystanie z Internetu podczas podróży.

Otrzymuj aktualne informacje o promocjach

Nasz newsletter obfituje w wiadomości, wskazówki oraz promocje ACSI oraz ogłoszenia troskliwie wybranych partnerów. Newsletter otrzymasz od ACSI maksymalnie 1 raz w tygodniu.

Twoje dane są bezpieczne i nie są przekazywane innym osobom